سخن سردبیر

سخن سردبیر

نویسنده

دانشیار جامعه‌شناسی دانشگاه سیستان و بلوچستان؛ مدیر مسئول و سردبیر مجله علمی مطالعات اجتماعی اقوام.

چکیده

سپاس خدای بزرگ را که توفیقی عنایت فرمود تا پس از طی مراحل گوناگون و پیگیری­ های فراوان، سرانجام نخستین شماره مجله مطالعات اجتماعی اقوام را تقدیم علاقمندان به این حوزه نمائیـم؛ مجله‌ای که سعی دارد با همکاری اندیشمندان گروه­‌های مختلف علمی و دانشگاهی، به­ صورت مستمر انتشار یافته و در فضایی بین­‌رشته‌­ای و در عین­ حال تخصصی و علمی-پژوهشی، مسائل مربوط به یکی از مهم­ترین ظرفیت­‌های جوامع پُرتنوع همچون ایران عزیز را مورد واکاوی علمی و تأملات عالمانه قرار دهد.
بیان این مطلب که نگاه به اقوام اغلب یک نگاه متأثر از گفتمان سیاسی و امنیتی بوده، اگرچه ناگوار می ­باشد لکن حقیقتی است که به باور ما همواره وجود داشته و سبب شده تا تدقیق های علمی در این زمینه آن ­گونه که شایسته است، مجالی برای ارائه نیابد. از سوی دیگر، چنین نگاهی خود موجبات نادیده‌­ماندن و نادیده‌­انگاشتن وجوهی از زیستِ فرهنگی و اجتماعی اقوام را فراهم آورده که توجه به آن­ها می‌­تواند مواجهه با این گروه‌ها را به کلی دگرگون ساخته و اُفق‌­های جدیدی را در برابرمان بگشاید. به‌­راستی که اقوام به­ مثابه یکی از پویاترین گروه ­های اجتماعی، ذخیره­ ای از انواع ظرفیت ­ها و درواقع، دانش­ ها می­ باشند که ضرورت فهم و معرفی آن‌­ها به‌­عنوان راه‌­حل بسیاری از مسائل، همواره در برابرمان گشوده است.
علی ­ایحال، آغوش مجله مطالعات اجتماعی اقوام هم ­اینک به روی تمامی اندیشمندان و علاقمندان به این حوزه فراخ و عمیق باز است و ما دست جملگی همکاران و همراهان گرانقدر را به گرمی می‌­فشاریم. درواقع، مفتخرم به اینکه از تمامی اساتید، دانشجویان و پژوهشگران عزیز رشته‌­های گوناگون دعوت کنم تا در یک همکاری پایدار، به غنای هرچه بیشتر این مجله کمک کنند؛ مجله‌­ای که مرزهای خود را محدود به یک کشور ندانسته و آمادگی ایجاد فضایی برای طرح گفت ­و گوهای علمی در ارتباط با تمامی اقوام در سطح دنیا را نیز دارد. همچنین در این دوران جهانی ­سازی و جهانی ­شدن، چشم ­انداز مجله آن است که به سطحی ارتقا یابد تا بتواند به ­شیوه ­ای استاندارد و بین ­المللی، ضمن جلب توجه و همکاری صاحب‌نظران و پژوهشگران مرتبط از دیگر کشورها، نگره‌­های جدیدی را در سطح جهانی مطرح نماید.
در اینجا لازم است از مسئولان و دست اندرکاران مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دانشگاه سیستان و بلوچستان و انجمن انسان‌شناسی ایران که زمینه ساز و حامی انتشار این مجله هستند کمال قدردانی را داشته باشم. همچنین صمیمانه ­ترین درودها و سپاس را تقدیم اعضای محترم هیأت تحریریه و همکاران اجرایی سخت­ کوش­ مجله می­کنم که بی ­تردید بدون حضور با انگیزه آن‌ها، انجام هیچ کاری در این زمینه ممکن نبود. نویسندگان مقالات وزین این شماره نیز که سخاوتمندانه و بی هیچ منتی، آثار خود را در اختیار مجله گذاشتند، ما را مدیون منش والای خود کرده ­اند. خداوند متعال به همه این عزیزان خیر و طول عمر عنایت فرموده، و به بنده و همکاران عزیزم توفیق دهد تا روز به­ روز این مجله را به چشم ­انداز بین ­المللی آن نزدیک‌­تر کرده و نقشی هرچند کوچک در کمک به تولید دانش اقوام و انتشار آن در سطح جهانی ایفا نمائیم.

عنوان مقاله [English]

Editor-in-Chief`s Speech

نویسنده [English]

  • Mohammad Osman Hosseinbor
Associate Prof. of Sociology, University of Sistan and Baluchestan; Director-in-Charge and Editor-in-Chief Journal of Social Studies of Ethnic Groups